Rengeteg vita zajlott már le különböző fórumokon, hogy káros, vagy semleges a mikrohullámú sütők használata. Én azt gondolom, mindenkinek saját szíve joga eldönteni, hajlandó-e használni az ilyen módszerrel melegített, vagy elkészített ételeket, avagy sem. Én személy szerint szeretem konyhai kreativitásomat a mikrohullámú sütőben is kiélni, sőt a környezetemben élők is szívesen fogyasztják az így elkészült ételeket.
Lássuk, mik a pozitívumai a mikrózásnak:
– A gyerekek is nyugodtan kotyvaszthatnak, kiélhetik kreativitásukat, ha pár alapszabályt betartanak. Pl. az edény forró lehet, ha lefedve főzünk, párolunk, a forró gőz kicsaphat, előtte le kell ellenőrizni, nem kerül-e fém a mikróba, illetve, nem tartalmaz-e valami fémet az edényünk.
– Minden étel sokkal gyorsabban készül el, ami nem hátrány a mai rohanó világban.
– Ott lehet hagyni az ételt, nem fog leégni, ha már kitapasztaltuk a sütési-főzési időket. Szóljon, aki még nem égetett oda semmit a sütőben, mert pl. felhívta a kedvenc barátja/barátnője.
– Egészen egyedi ízeket, étel állagokat lehet létrehozni, amiket máshogyan nem lehet.
És akkor most jöjjön a nagy kedvenc, a bögrés süti!
4 evőkanál finomliszt,
3 evőkanál cukor,
1 csipet sütőpor vagy szódabikarbóna
2 evőkanál főző kakaópor
1 tojás
2 evőkanál olaj
2 evőkanál tej
Az elkészítés rém egyszerű: Bele mindent és alaposan elkeverjük. Aki szeret módszeresen haladni, az először a tojást verje fel, aztán bele a lisztet, cukrot, majd a tejet olajat, végén a kakaót és a sütőport. Be kell tenni a mikróba 3-5 percre (az idő a mikró teljesítményétől függ, ki kell kísérletezni) és amint elkészült, már lehet is enni. Vigyázat, elsőre nagyon forró és ha teljesen kihűlt kemény és száraz lesz, mint a babapiskóta, de jól bele lehet tenni ilyenkor is pl. egy gyors csokipudingba.
Érdekességek:
– A mikrohullám, mint a neve is mutatja, „hullám”. Ugyanúgy, mint a fény, a hang, a mágnesesség, sőt a hő is hullámok útján terjed. A fényt látjuk, a hangot halljuk, a mágnesességet egyes állatfajok – mint pl. a vándormadarak – képesek érzékelni, a hőt is érezzük, ha a nap vagy az infra lámpa melegít.
– Egy test hőmérséklete attól emelkedik meg, hogy a benne lévő részecskék (atomok, molekulák) magasabb rezgésszámra kapcsolnak. Amikor a gáz rezsón főzünk, a hőátadás „közvetlenül” történik, így az edény magasabb rezgése tevődik át az étel atomjaira. Ezért nehéz egyenletesen átsütni, átfőzni az ételeket, mert a hőátadás kívülről befelé halad. Ezzel szemben a mikrohullámú sütő az anyagi világ egy érdekes tulajdonságát használja, miszerint a víz egy adott hullámhosszú rezgés hatására elkezd rezegni, így az egész ételt egyszerre melegíti át. Persze, nem csak a víz, hanem bármilyen vezető fel tud így melegedni, sőt a fémekben elektromágneses hatások miatt elektromos kisülések is létrejöhetnek, ezért sem tanácsos fém eszközöket mikrózni.
– Aki attól tart, a „hullámok” megmérgezik őt, az gondoljon bele, mennyi forrásból, mekkora sugárzás dózis éri nap mint nap a szervezetünket, a mobil telefonok jóvoltából. Azok nagyjából ugyanazon a frekvencián működnek, mint a mikró sütő, ,tehát aki fél a hullámoktól, menjen addig, amíg egyetlen mobil szolgáltató jelét sem lehet fogni, majd a telefonját verje szét egy nagykalapáccsal. Akkor már csak az űrből és a rádió adókból származó hullámoktól kell félnie.